Nem kell meggyőzni egymást. Megérteni igen.
A Közös Halmaz Alapítvány és a Független Médiaközpont a második világháborúról és az 1945-ös
évről szóló családtörténeti visszaemlékezések három kategóriájában
ír ki pályázatot 14 és 35 év közöttieknek. A pályázók garantált
jutalomban, a zsűri által legjobbnak minősítettek értékes díjakban
részesülnek. A pályázatokat itt, az oldal alján található pályázati űrlapon oldalon várjuk. Beküldési határidő: 2021. január 17 2021. január 31-ig meghosszabbítva!
1945. Nem is olyan régen, 75 évvel ezelőtt az ország a feje tetején állt, a világháború végén, a frontvonal kellős közepén. Először a németek szállták meg Magyarországot, aztán az őket kiűző Szovjetunió. Budapest lerombolva, az éléstárak üresek, rég nem látott faggyal jön a tél. A magyar családok között sokan a szovjet csapatoktól várták a felszabadulást, a holokauszt borzalmainak és a soha nem látott pusztításnak a végét. Sokan végül épp miattuk vesztettek el mindent: számukra mindmáig a kommunista uralom kezdetét, a deportálásokat, a kényszermunkatáborokat és a megszállást jelenti.
A Te családoddal mi történt 1945-ben? Nagyszüleid, dédszüleid hogy élték meg az eseményeket? Hogyan sikerült megmenekülnie a családodnak a háború poklából? A németektől vagy az oroszoktól féltek jobban? Érte őket valamilyen váratlan, csodaszerű fordulat, ami miatt megmenekülhettek? Segítettek a szomszédok, vagy épp ellenkezőleg?
A végletesen eltérő megélések nemzedékről nemzedékre öröklődtek, és ellehetetlenítették a kölcsönös megértésen alapuló párbeszédet, az átélt tragédiák feldolgozását. Itt az ideje, hogy az 1945-ös események ellentmondásos történeteit elmeséljük, meghallgassuk, megértsük. A Közös Halmaz Alapítvány és a Független Médiaközpont most, 75 évvel az események után ennek a párbeszédnek nyit teret.
Ha már betöltötted a 14-et, de a 36-ot még nem, írd meg nekünk az alábbi három kategória egyikében, hogy mit élt át a családod a második világháború alatt és különösen 1945-ben! Kategóriánként a legjobb három pályamű szerzője családfakutatási képzésen, a Független Médiaközpont szervezésében pedig videókészítési tanfolyamon vehet részt, valamint értékes könyvjutalomban részesül. Emellett minden pályázónak egy kis ajándékkal köszönjük meg beküldött pályázatát.
1. kategória 1945 – Képeslap a múltból
Küldd el nekünk a második világháború végével kapcsolatos családi történeteitek valamelyikét egy képeslapnyi terjedelemben (szóközökkel együtt 500-1500 karakterben)!
2. kategória: 1945 – Családunk naplójából
Küldd el nekünk egy naplóbejegyzés formájában (szóközökkel együtt 1500-6000 karakterben) azt a történetet, amit a családod megélt a háború alatt és 1945-ben!
3. kategória: 1945 – Családunk a világháborúban
Profi munkát írnál? Pályázz olyan szakirodalmi alátámasztással megírt családtörténeti munkával, amelyek a Te családoddal megtörtént eseményeken keresztül mutatják be az 1945-ös eseményeket. Pályázatodat szóközökkel együtt 6000–15000 karakterben, lábjegyzetes hivatkozási rendszerrel várjuk. Előny, ha az adott családtörténet publikálatlan, de van mód korábban már nyilvánosságra hozott anyagok újbóli feldolgozására is.
Bármilyen felmerülő kérdésre örömmel válaszolunk az info@kozoshalmaz.hu címen.
Pályázásra fel!